DSC_8026

Jak powstają rozstępy?

Najczęstszą przyczyną pojawienia się rozstępów są hormony. Nadmiar kortyzolu, hormonu wytwarzanego przez korę nadnerczy, którego poziom znacznie wzrasta w okresie ciąży, powoduje rozstępy na Twoim ciele. Jak do tego dochodzi? Gdy poziom kortyzolu jest zbyt duży, komórki produkujące białka ulegają zniszczeniu, a właśnie one odpowiadają za elastyczność i sprężystość skóry. W efekcie skóra się rozciąga i Twoje włókna kolagenowe pękają tworząc przy tym bruzdy – czyli właśnie rozstępy. Na początku blizny te mają zabarwienie fioletowo – czerwone i są dość mocno widoczne na skórze. Z upływem czasu jednak robią się perłowo białe. Nie tylko zbyt szybki przyrost wagi w ciąży, ale również szybka jej utrata powodują zwiększenie kortyzolu w organizmie. Pęknięcia na skórze pojawiają się najczęściej na brzuchu, udach, pośladkach i piersiach. Płeć przeciwna również jest narażona na rozstępy. Z tym, że u mężczyzn mogą się one pojawić na obręczy barkowej i w okolicy lędźwiowo-krzyżowej w wyniku znacznego wysiłku fizycznego. Uwarunkowania genetycznie mają duży wpływ na występowanie rozstępów. Zatem jeśli Twoja mama, bądź babcia nie zmagała się z tym problem , istnieje szansa, że i Ciebie to ominie. Rozstępom można zapobiec bądź ograniczyć ich powiększanie się, ale niestety, jeśli już na dobre zadomowiły się na Twoim ciele i chcesz je skutecznie zlikwidować, to pomóc jedynie może zabieg laserowy albo operacja.

Jak ja radziłam sobie z tym problem podczas ciąży? Jakie kosmetyki polecam? Czy udało mi się wygrać tę nierówną walkę?

Od momentu, w którym dowiedziałam się, że jestem w stanie błogosławionym zaczęłam stosować kosmetyki zapobiegające rozstępom. Preparaty wsmarowywałam w mój brzuch, uda, pośladki i piersi, starając się dokładnie rozprowadzić produkt. Kluczową rolę w walce z rozstępami odgrywa systematyczność, dlatego codziennie wieczorem przed pójściem spać stosowałam kremy. Jednak jeśli w ciągu dnia czułam, że skóra na brzuchu zaczyna mnie swędzieć, natychmiast aplikowałam krem. W walce z rozstępami, oprócz stosowania odpowiednich preparatów, ważna jest zbilansowana dieta i nawadnianie organizmu. Nie zapominaj także o sporcie! Brak ruchu sprzyja powstawaniu rozstępów na twoim ciele. Myślę, że na początku nie musisz od razu kupować specjalnie do tego przeznaczonych produktów, wystarczy stosować kosmetyki które mają bardzo duże właściwości nawilżające. Pamiętaj jak ważna jest systematyczność! Bez niej żaden zastosowany przez Ciebie kosmetyk nie da pożądanych efektów.

Moimi ulubionymi produktami były kosmetyki z francuskiej firmy Elancyl. Pasowała mi ich konsystencja, łatwe rozsmarowywanie i szybkie wchłanianie. Podczas ciąży zużyłam dwa opakowania kremu przeciw rozstępom 500 ml, a dodatkowo  stosowałam również olejek z tej samej firmy 150 ml. Korzystałam sporadycznie z  balsamu firmy Palmers o zapachu kakaowym, ale nie przypadł mi do gustu. Jego formuła była dla mnie zbyt lepka, a zapach za bardzo intensywny. Oprócz kosmetyków stricte dedykowanych walce z rozstępami, możesz stosować różnego rodzaju oliwki, masło shea, olej kokosowy oraz witaminę E.


DSC_8045 (1)

Jaki był wynik tej walki? Wydaje mi się, że 1 do 1. Częściowo udało mi się przechytrzyć rozstępy unikając ich na brzuchu oraz udach, ale niestety zaraz po porodzie pojawiły się na piersiach. Sądzę, że moja niesystematyczność w pielęgnacji tej partii ciała miała na to duży wpływ, a także ogromny nawał mleczny jaki mnie spotkał tuż po porodzie. Moje piersi z typowego rozmiaru B przekształciły się w duże D i w tej sytuacji nie wiem czy udałoby mi się uniknąć rozstępów. Kilka milimetrowych pęknięć zauważyłam także w okolicy pośladków. Czy wierzę, że kosmetyki, które stosowałam pomogły mi uzyskać taki dobry wynik? Z pewnością tak! Jednak trzeba pamiętać, że nie udałoby się to bez systematyczności ich stosowania i mojego podłoża genetycznego.

Co zrobić gdy rozstępy się już pojawiły? Chcesz je zniwelować, ale nie stać cię na operację, bądź usuwanie ich laserem?

Bardzo dobre opinie słyszałam o stosowaniu retinoli, ale oczywiście musisz poczekać z tym, jeśli karmisz piersią i najlepiej skonsultować się z lekarzem. W walce z rozstępami polecane są kremy z dużą zawartością mocznika. Używane są one zazwyczaj przez kulturystów, którzy w dość szybkim czasie przybierają na wadze. Właściwości rozjaśniające blizn ma witamina A, ale nie stosuj jej w ciąży, bo jest szkodliwa dla płodu! Na rynku istnieje szeroka gama produktów pomagających w walce z rozstępami.

Pamiętaj! Jeżeli uda/udało Ci się uniknąć rozstępów podczas pierwszej ciąży, nie oznacza to, że podczas kolejnej na pewno ich unikniesz. Dbaj o skórę z taką samą częstotliwością! Mam nadzieję, że Tobie uda się wygrać tę walkę z lepszym wynikiem niż mój. Życzę Ci tego bardzo mocno! Napisz proszę w komentarzu o tym, jak Ty sobie radzisz/radziłaś z tym problemem?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *