DSC04725

Zęby mleczne z pewnością kiedyś wypadną lecz zanim to nastąpi muszą służyć dziecku jeszcze przez pięć do dziesięciu lat a ostatnie z nich zostaną zastąpione przez zęby stałe między dwunastym a trzynastym rokiem życia. Każdy ząb od chwili przebicia się przez dziąsło jest narażony na próchnicę (która zwykle wywiązuje się w ciągu pierwszych sześciu miesięcy od chwili wyjścia zęba), koniecznie należy wcześnie zacząć przyzwyczajać dziecko do dbania o higienę jamy ustnej.

Wyrób w dziecku nawyk szczotkowania zębów (jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś) i konsekwentnie ucz tego, że należy je czyścić regularnie, codziennie: rano (po śniadaniu) i wieczorem (po przekąsce)!!! 

Okey! Teorie mamy już za sobą, ale jak to rzeczywiście wygląda w praktyce? Zaraz po narodzinach Liama, do mycia jego dziąseł używałam zwykłej gazy nasączonej wodą. Było to banalnie proste i zabieg wykonywałam dwa razy dziennie. W późniejszych miesiącach za namową koleżanki, która jest stomatologiem zakupiłam specjalne chusteczki *Brush Baby Dental Wipes. Nakładałam jedną chusteczkę na palec i o wiele łatwiej manewrowałam nią w buzi mojego syna. On zaś chętniej ją otwierał. Stosowałam je również podczas ząbkowania do masażu dziąseł. 

Drogie mamy pamiętajcie! Higienę jamy ustnej u najmłodszych, powinno się rozpocząć już od pielęgnacji dziąseł. Dzięki temu zabiegowi pomagamy zachować właściwe środowisko do wzrostu zębów mlecznych.

dsc_1207

– wykonane z miękkiego materiału, 

– jednorazowego użytku

– pomagają w oczyszczaniu dziąseł i pierwszych ząbków 

– zawierają ksylitol o działaniu przeciwpróchnicznym

– mają atrakcyjny dla dziecka bananowy smak

– pozbawione fluoru

– łagodzą ząbkowanie

– nie potrzeba do jego używania wody

– polecane dzieciom do 16 miesiąca życia 

 

Około 4 miesiąca u mojego synka pojawił się pierwszy ząbek i od tego momentu wprowadziłam szczoteczkę do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Wybierając szczoteczkę zwróć uwagę, żeby miała ona małą główkę i miękkie, zaokrąglone włókna. Poszukaj szczoteczki, która spodoba się dziecku: może być ozdobiona ulubionymi postaciami lub mieć mrugające światełka albo muzykę odtwarzaną przez dwie minuty (tyle, ile powinno trwać mycie zębów). Pamiętaj jednak, że ani dzwoneczki, ani gwiazdki, ani też wysoka cena nie przesądzają o jakości szczoteczki – sekretem czystych zębów jest technika, a nie narzędzie! Gdy dziecko będzie starsze, tłumacz maluchowi, dlaczego mycie zębów jest takie ważne. To prawda, że nie zawsze je tym zmotywujesz, ale i tak warto opowiadać o korzyściach płynących z właściwej higieny jamy ustnej. Opowiadaj, że ząbki dzięki temu będą silne, zdrowe i nie będą bolały. Powiedz również, że dzięki silnym i zdrowym ząbkom będzie mogło ono jeść różne pyszności. Poniżej przedstawiam wam trzy zasady prawidłowego mycia zębów: 

 

SZCZOTKOWANIE 

Pamiętaj, żebyś to ty szczotkowała zęby dziecku. Do chwili kiedy, maluszek sam nie będzie w stanie sprostać wyzwaniu, jakim jest staranne szczotkowanie (czyli między piątym a dziesiątym rokiem życia), ty masz władzę nad szczoteczką. Myj każdy ząbek dziecka osobno delikatnymi ruchami do przodu i do tyłu po powierzchni żującej i wewnętrznej (najpierw skończ szczotkować jedną stronę, a potem przejdź do drugiej). Nie zapominaj o dziąsłach, z których jeszcze nie wyrżnęły się ząbki, albo przecieraj je gazikiem, albo powyższymi chusteczkami. Język jest również ważny i nie pomijaj go podczas tego zabiegu. 

 

PŁUKANIE 

Zacznij uczyć dziecko płukać  buzię po szczotkowaniu – sztukę płukania i wypluwania opanowuje ono zwykle około drugiego roku życia. Oczywiście najłatwiej uczyć na przykładzie: pokaż dziecku, jak pochylasz się nad zlewem, płuczesz usta i wypluwasz wodę. Płukanie ust jest bardzo ważne, gdyż nie tylko zapobiega połknięciu pasty, lecz także eliminuje cząstki rozdrobnionego pokarmu, które inaczej osiadłby ponownie na zębach. 

 

NITKOWANIE

Gdy tylko dziecku urosną dwa zęby obok siebie, nawet jeżeli nie będą się stykały, czas na nitkowanie. Tak, tak na nitkowanie! To niezmiernie ważny zabieg dla zdrowia jamy ustnej, podobnie jak szczotkowanie i płukanie, a także zwyczaj, który dziecko musi sobie wpoić. Nitkowanie podobnie jak szczotkowanie, będzie twoim obowiązkiem do chwili, gdy dziecko będzie miało przynajmniej siedem, osiem lat. Oczywiście łatwiej to powiedzieć niż zrobić, zarówno dlatego, że dorosłej osobie trudno manewrować dużymi dłońmi w maleńkiej buzi, jak i dlatego, że większość maluchów nie potrafi usiedzieć spokojnie przez cały zabieg. Realistycznie podchodząc do sprawy, to jeżeli twoje dziecko nie jest wyjątkowo skłonne do współpracy, przypuszczalnie nie uda ci się każdego dnia oczyścić nitką wszystkich zębów i nic w tym złego. Bardziej chodzi o utrwalenie nawyku, niż o superdokładne wyczyszczenie zębów. Zacznij od zębów trzonowych – jeżeli się już pojawiły – a potem przechodź po kolei do zębów przednich. Pamiętaj! Rób to bardzo, bardzo delikatnie. 


Po raz kolejny to tylko teoria z którą każda z Was powinna się zapoznać. W rzeczywistości wygląda to inaczej… prawda? Wasze dziecko również nie daje sobie umyć zębów? O nitce dentystycznej nigdy nie pomyślałaś? Myślisz, że wszystko to z góry jest skazane na porażkę? Owszem! Może i masz rację… lecz w tym wszystkim najważniejsze jest wyrobienie dobrego nawyku u dziecka! Mój syn Liam jednego dnia bez problemu pozwoli sobie umyć zęby, albo wsadzić nić dentystyczną między ząbki, lecz bywają również takie dni w których zaciśnie mocno wargi i zapomnij Matko! że cokolwiek tam włożysz! 

DSC04725

 

SZCZOTECZKA DO ZĘBÓW

Totalnym hitem w pielęgnacji jamy ustnej mojego synka okazała się szczoteczka elektryczna BabySonic z firmy *Brush Baby. Zanim jednak zaczęliśmy ją stosować, korzystaliśmy ze szczoteczki Curaprox dla dzieci. Jeśli nie znacie tej firmy to koniecznie zachęcam się do zapoznania z asortymentem – oprócz szczoteczek absolutnym według mnie must have jest smoczek z tej firmy i z pewnością zrobię oddzielny wpis na ten temat. Szczoteczka świetnie dopasowuje się do dziecięcej ręki, nie wyślizguje się, gdyż jest wykonana z takiego samego materiału jak gryzaki. Plusem jest to, że ma szerszą podstawę dzięki której można szczoteczkę postawić na półce bez potrzeby dotykania włosiem innych powierzchni. W pewnym momencie Liam zbuntował się i zaczął gryźć tą szczoteczkę zamiast myć nią zęby a gdy sama próbowałam nią umyć mu ząbki zaciskał wargi i nie otwierał ust. Po tygodniu prób, zachęcania i namawiania go, poddałam się i zamówiłam mu elektryczną szczoteczkę. Koleżanka zapewniła mnie, że nowa szczoteczka w dodatku wibrująca i świecąca z pewnością pobudzi mojego maluszka do współpracy. I wiecie co? Tak właśnie się stało! Gdy tylko biorę szczoteczkę do ręki mój synek biegnie do mnie i otwiera buzię! BabySonic również jest pokryta gumą, dzięki czemu łatwo trzyma się ją w dłoni. Szczoteczka ma podświetlaną końcówkę, dzięki której dokładnie widzę malutkie ząbki podczas mycia. W zestawie przyszły dwie końcówki myjące – jedna dla dzieci od 0 do 18 mc a druga od 18 do 36 mc. Zestaw kosztuje około 55zł a końcówki wymienne zaś 19,99zł za dwie sztuki. 

 

PASTA DO ZĘBÓW

Kochane mamy czytajcie proszę składy zanim coś kupicie dla swojego maluszka! Nie tylko tyczy się to past do zębów lecz również kosmetyków, chusteczek nawilżających itp. Nauka czytania składów nie jest trudna i po paru miesiącach bez problemu odczytacie każdą etykietę. Wracając! Na rynku mamy całe mnóstwo past do zębów dla dzieci. Ja po rozmowie ze swoją zaprzyjaźnioną dentystką oraz po analizie składu, zdecydowałam się na pastę Elmex. Może ona być stosowana od pojawienia się pierwszego ząbka mlecznego. Pasta do zębów dla dzieci Elmex zawiera wysokoaktywny aminofluorek, który utwardza niedojrzałe szkliwo miękkich zębów mlecznych a jego zawartość  jest specjalnie dobrana do potrzeb dzieci. Nakładajcie pastę wielkości ziarenka grochu, nie więcej! 

 

Zmagania związane z myciem zębów to tylko kolejna potyczka w walce dziecka o autonomię, w tym wypadku dotyczącą jamy ustnej. A ponieważ nie możesz liczyć na to, że dziecko samo się podda, a tobie poddać się nie wolno! Musisz znaleźć jakiś twórczy kompromis!  

 

DSC04717 DSC04720

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *